Den Civilizace 2020

Připravujeme pro vás Den civilizace 2021

akce proběhne 25. 9. 2021 od 10 do 14 hod.

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR
Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 Projekt „Civilizace“ ozvláštňuje jednu z uliček (Papírová) v Liberci zadlažďováním kanálových poklopů se znaky měst. Projekt volně navazuje na výstavu Socha a město, která byla realizována v Liberci pouhý rok po vstupu okupačních vojsk roku 1968 a byla jedním z posledních záchvěvů demokratických projevů v tehdejším Československu.

 Cílem projektu je ozvláštnit netradičním způsobem veřejný prostor v Liberci.

Tato aktivita vychází ze základního směru činnosti G300, spolku, tedy článku 3 Stanov spolku, kdy základní účely spolku jsou v bodě b) definovány jako podpora rozšíření inovativních myšlenek, nápadů a projektů spojených s údržbou kulturních památek kraje, jejich propagace v ČR i zahraničí.

Spolek G300 oslovuje jednotlivá města v ČR, ale i v zahraničí k darování kanálového poklopu do projektu Civilizace. Tyto poklopy následně zadlažďuje a dává tak vzniknout ojedinělé „galerii“ ve veřejném prostoru. Ulička s kanálovými poklopy je uváděná v průvodcích po Liberci. Začínají si jí všímat i další média.

Projekt je věnován nejširší veřejnosti. Jeho smyslem je kultivace veřejného prostoru a vytváření netradičních kulturních památek z doby, ve které žijeme. Projekt vnímáme jako dílek skládačky pro vztah obyvatel ke svému městu.

V tuto chvíli je v uličce umístěno několik poklopů z českých měst (Praha, Karlovy Vary, České Budějovice, Olomouc, Liberec, …) a dále poklopy z německého Augsburgu a holandského Amersfoortu (celkem 21). V nedávné době kanálový poklop věnovalo též město Budapešť. Spolupráce probíhá s jednotlivými oslovenými městy, která žádáme o věnování poklopu (v tuto chvíli máme zažádáno v Kutné Hoře, Lednici, Táboře, Žitavě, Frýdlantě, Jeruzalémě, Berlíně, Paříži, …).

 

Cílem projektu „Den Civilizace“ je oživení veřejného prostoru a jeho netradiční propagace.

Účastníci akce (veřejnost) budou mít možnost ve spolupráci s lektorem, potisknout si tričko, tašku, šátek… na matrici kanálového poklopu zadlážděného v Papírové uličce. Takto potištěné tričko, tašku, šátek… si pak odnesou s sebou jako upomínkový a propagační předmět.

Oživování veřejného prostoru je velmi důležitou součástí života města. Vytváří prostor pro občanské aktivity v pestrých směrech, ale především rozvíjí vztah občanů k jejich obci.

Obdobná akce proběhla s podporou města Liberec v roce 2018 a 2019.

 

kanaly