Modlitba za demokracii 2018

Jsou lidé, příběhy a životy, které se neopakují. Málo o nich víme a málo je známe. Jedním z nich je Karel Kryl.

Do Československa se Karel Kryl vrátil 30. listopadu 1989, aby se zúčastnil pohřbu své matky (zemřela 24. listopadu). Jelikož na rozdíl od mnoha dalších exulantů a emigrantů měl Kryl stále československé státní občanství, nebylo možné odhadnout, jak se zachovají celníci, až se pokusí překročit hranice. Požádal proto o pomoc svého přítele, opata Anastáze Opaska, který mu přes bavorskou vládu sehnal tzv. humanitární vízum. I přesto, že přijel na pohřeb své matky, mluvil později o týdnu zde stráveném jako o nejhezčím týdnu svého života.
6. prosince 1989 vystoupil Karel Kryl v Liberci na koncertu pro studenty.
„Po skončení Mikulášského koncertu v Liberci (6. 12. 1989) se kolem Karla shromáždilo mnoho lidí. Karel se podepisoval do indexů, občanek, na pivní tácky i bankovky. Rozmlouval s lidmi kolem sebe. Potom se rozloučil a odešel…“

Byly to okamžiky v našich dějinách, kdy lidé začali věřit v demokracii.

Záměrem spolku G300 je připomínat tyto zlomové okamžiky, které jsou tak důležité pro naši současnou existenci.
6. prosince 2018 se od 19.00 hodin uskutečnil vzpomínkový koncert s písničkami Karla Kryla v kostelesvatého Antonína Paduánského v Liberci v Ruprechticích. Vystupujícími byli pan Petr Chalupa, dlouholetý propagátor písní Karla Kryla, doprovázený muzikanty Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Akce byla doplněna instalací panelů se vzpomínkovými dobovými fotografiemi z onoho památného libereckého koncertu.

1 2 3 4